Thanks To All Who Participated in the Rocky Mountain Homebrew Club Challenge 2013

There were 300 entries judged and 108 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Kruegel Cooper’s Pride 19A: Old Ale Rock Hoppers

Best of Show – Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Sparkles Raspberry Chocolate Mead 26C: Open Category Mead Foam on the Range

Best of Show – ProAm: Caution Brewing Company

ProAm winner to brew their recipe at Caution Brewing Company for entry into the 2014 Great American Beer Festival ProAm competition.

Brewer(s) Entry Name Style Club
Matt Smith Cherry Oud Bruin 16E: Belgian Specialty Ale Liquid Poets

Best of Show – ProAm: Wit’s End Brewing Company

ProAm winner to brew their recipe at Wit's End Brewing Company for entry into the 2014 Great American Beer Festival ProAm competition.

Brewer(s) Entry Name Style Club
Scott Werner Der Gratzer 23A: Specialty Beer Greater Denver Yeast Infection

Winning Entries

Category 1: Light Lager (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Linnenburger Blue Colla’ Laga’ 1C: Premium American Lager Rock Hoppers
2nd William Beeson Dortmunder No Plunder 1E: Dortmunder Export Rock Hoppers

Category 2: Pilsner (1 entry)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Ed Moore Rusty Pils 2A: German Pilsner (Pils) Foam on the Range

Category 3: European Amber Lager (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Carey Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Foam on the Range
2nd Steven Vey My Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Hop Barley and the Alers
3rd Kyle Campbell Oztoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen

Category 4: Dark Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Nelson Friend Of The Devil 4C: Schwarzbier Mile High Monks
2nd RAYMOND SCHULTZ
Co-Brewer: Jessica Finlay-Schultz
Black Moose Schwarzbier 4C: Schwarzbier Foam on the Range
3rd Ed Moore Miss Kitty Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel Foam on the Range

Category 5: Bock (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Dickey Double Bock 5C: Doppelbock DenverDrinkTank
2nd Kelly Kruegel Arctic Chi 5D: Eisbock Rock Hoppers
3rd Philip Penningroth Neis Bock 5D: Eisbock Rock Hoppers

Category 6: Light Hybrid Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ernie Smith Klassic Kolsch 6C: Kolsch IBU (Intellectual Brewers Union)
2nd Scott Werner Am Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer Greater Denver Yeast Infection
3rd Matthew Linnenburger Great American Cream Ale 6A: Cream Ale Rock Hoppers

Category 7: Amber Hybrid Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zac Rissmiller
Co-Brewer: Erin Rissmiller
Malty-Alt-Ie 7A: Northern German Altbier Greater Denver Yeast Infection
2nd William Beeson Extraction 7A: Northern German Altbier Rock Hoppers
3rd Steven Vey One For All , All For Alt 7A: Northern German Altbier Hop Barley and the Alers

Category 8: English Pale Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner Pub Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter Greater Denver Yeast Infection
2nd Brad Burton
Co-Brewer: Colin Bridge
Mind The Gap Pale Ale 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Greater Denver Yeast Infection
3rd Brian Pramov
Co-Brewer: Ryan Carter
Snubbed 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Rock Hoppers

Category 9: Scottish and Irish Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kriewall Big Red Scooter Ag132 9D: Irish Red Ale Liquid Poets
2nd Joe Agnes Scottish 70 Shilling 9B: Scottish Heavy 70/- Mash Heads
3rd Charlie Gottenkieny Royal Mile 80 Shilling 9C: Scottish Export 80/- Rock Hoppers
HM Charlie Gottenkieny Nessie’s Dram 9E: Strong Scotch Ale Rock Hoppers

Category 10: American Ale (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Smith Sore Tail Pale Ale 10A: American Pale Ale Liquid Poets
2nd Matt Kriewall Tan Lines Ag 130 10B: American Amber Ale Liquid Poets
3rd Jim "Doc" Damon Double Brown 10C: American Brown Ale Liquid Poets

Category 11: English Brown Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Hemphill Mild Side 11A: Mild Brew Borthers of Pikes Peak
2nd Tom Thorpe The Jolly Englishman 11C: Northern English Brown Ale Rock Hoppers
3rd Brian Pramov Mookie Stinks 11C: Northern English Brown Ale Rock Hoppers

Category 12: Porter (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Across The Porter 12C: Baltic Porter Rock Hoppers
2nd Brian Pramov
Co-Brewer: Scott Mead
Buddy Brew 2013 12B: Robust Porter Rock Hoppers
3rd Bill Dickey Baltic Porter 12C: Baltic Porter DenverDrinkTank

Category 13: Stout (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner His Father Was A Whaler 13F: Imperial Stout Greater Denver Yeast Infection
2nd Geoff Humphrey
Co-Brewer: Rock Hoppers Barrel Brew Crew 2009
Stalin’s Skidmarks 13F: Imperial Stout Rock Hoppers
3rd James White Transcontinental Stout 13A: Dry Stout Brew Brothers of Pikes Peak

Category 14: India Pale Ale (IPA) (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kriewall Surfer Girl Ag128 14B: American IPA Liquid Poets
2nd Brad Burton
Co-Brewer: Scott Burton
Hand Crank IPA 14B: American IPA Greater Denver Yeast Infection
3rd James White Rio Grande IPA 14B: American IPA Brew Brothers of Pikes Peak

Category 15: German Wheat and Rye Beer (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Delena DunkelWeizen 15B: Dunkelweizen Rock Hoppers
2nd Ed Moore Creta Roggenbeir 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Foam on the Range

Category 16: Belgian and French Ale (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Smith Cherry Oud Bruin 16E: Belgian Specialty Ale Liquid Poets
2nd Ed Moore Rusty Saison 16C: Saison Foam on the Range
3rd Scott Werner Brett Saison 16E: Belgian Specialty Ale Greater Denver Yeast Infection

Category 17: Sour Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner Really!? 17B: Flanders Red Ale Greater Denver Yeast Infection
2nd Charlie Gottenkieny
Co-Brewer: Geoff Humphrey
Red Wedding 17B: Flanders Red Ale Rock Hoppers
3rd Ryan Thomas Now We Try It My Way 17E: Gueuze KROC

Category 18: Belgian Strong Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Ramos Tarnation 18D: Belgian Golden Strong Ale Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Ed Moore Carey Belgian Dark Strong 18E: Belgian Dark Strong Ale Foam on the Range
3rd Philip Penningroth Gentlemen Prefer Blondes 18A: Belgian Blond Ale Rock Hoppers

Category 19: Strong Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Kruegel Cooper’s Pride 19A: Old Ale Rock Hoppers
2nd Philip Penningroth Otto 19C: American Barleywine Rock Hoppers
3rd Scott Werner Y’ar Awlde Ale 19A: Old Ale Greater Denver Yeast Infection

Category 20: Fruit Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tyrone Johnson Apple Pie A La Mode 20A: Fruit Beer Foam on The Range
2nd Ed Moore Rusty Peach Blonde 20A: Fruit Beer Foam on the Range
3rd Matt Kriewall Rassy Brown Ag105 20A: Fruit Beer Liquid Poets

Category 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Cramer Muddy Water Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Weiz Guys
2nd Geoff Humphrey
Co-Brewer: Chris Huser
Wassail Maple Brown 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Rock Hoppers
3rd Scott Werner CHiPpy 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Greater Denver Yeast Infection

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Smith Imperial SaiZin 22C: Wood-Aged Beer Liquid Poets
2nd Jay Kinney
Co-Brewer: Dave Kilts
IPA - Barrel Aged 22C: Wood-Aged Beer WeizGuys
3rd Jason Kruegel Oaked Cooper’s Pride 22C: Wood-Aged Beer Rock Hoppers

Category 23: Specialty Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner Der Gratzer 23A: Specialty Beer Greater Denver Yeast Infection
2nd Jason Kruegel Ned Ryerson 23A: Specialty Beer Rock Hoppers
3rd Geoff Suk Purple Rice Sour 23A: Specialty Beer Olde Town Mash Paddlers

Category 24: Traditional Mead (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Ed Moore Sparkles Wood Aged Mead 24C: Sweet Mead Foam on the Range
3rd Bill Dickey Star Thistle Mead 24A: Dry Mead DenverDrinkTank

Category 25: Melomel (Fruit Mead) (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Thomas InCyser 25A: Cyser KROC
2nd Bill Dickey Raspberry Mead 25C: Other Fruit Melomel DenverDrinkTank
3rd Geoff Humphrey Mellow Mel 25C: Other Fruit Melomel Rock Hoppers

Category 26: Other Mead (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Sparkles Raspberry Chocolate Mead 26C: Open Category Mead Foam on the Range

Category 27: Standard Cider and Perry (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Nelson Straight Cider 27B: English Cider Mile High Monks
2nd Ian Hales Einherjar Cider 27A: Common Cider Greater Denver Yeast Infection
3rd Scott Werner B OK-Cid? 27A: Common Cider Greater Denver Yeast Infection

Category 28: Specialty Cider and Perry (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Humphrey Cherry Poppin Daddy 28B: Fruit Cider Rock Hoppers
2nd Andy Nelson Cider Redux 28D: Other Specialty Cider or Perry Mile High Monks
3rd David Smit
Co-Brewer: Rochele Smit
Apfelwein 28C: Applewine Foam on the Range